Kde sú ženy?
Katalóg k výstave
Publikácia vznikla na základe výskumu historičky umenia a internej kurátorky GMB Patrície Ballx. Katalóg poukazuje postavenie žien v dejinách umenia – objasňuje okolnosti aj pôvod ženských umelkýň, umelecké školenie, ale aj ich uplatnenie v umeleckom svete. V publikácii sú prezentované unikátne diela zo zbierky GMB starej kresby a grafiky.
Pozrieme sa do Talianska 17. a 18. storočia, zoznámime sa so ženami, ktoré sa aktívne podieľali na francúzskej reprodukčnej grafike v 18. storočí, spoznáme niekoľko žien, ktoré tvorili grafické listy v Nemecku či maľovali v prvej polovici 19. storočia, napríklad aj vo Viedni. Podobne ako ženy-umelkyne aj štúdium „ženských dejín umenia“ čelí rôznym nástrahám, ako je obrovské množstvo archívneho materiálu roztrateného na rôznych miestach či náročné vyhľadanie zdrojov či zisťovanie okolností a dobových reálií.
Katalóg je štruktúrovaný do jednotlivých kapitol, zaoberajúcich sa témami, ako je napríklad, pojem “ženské umenie” ako niečo, čo rozdeľuje dejiny umenia na - ženské a mužské. A napriek tomu je dôležité sa venovať ženám v umení osobitne. Dnes už ani nie v rámci feministických, ale popri gendrových štúdiách, či iných post-human teóriách.
Samostatnou kapitolou je otázka - ako aj názov “Kde sú ženy?” nadväzujúc na postavenie, sociálne, ekonomické, spoločenské podmienky v akých sa nachádzali ženy - umelkyne pred rokom 1900. Jednotlivo sa autorka v katalógu venujú šestnástim vybraným autorkám, ktorých diela boli prezentované na výstave.
Katalóg obsahuje aj obrazovú časť, obohatenú o diela, ktoré nemohli byť prezentované na výstave z rôznych dôvodov a jeho súčasťou je aj bohatá bibliografia zameraná na umenie venované ženským autorkám ako aj najnovším štúdiám nielen z okolitých krajín.
Publikácia bola vydaná bilingválne, v slovensko-anglickej mutácii. Dôvodom je samotná téma ženských umelkýň, keďže problematika sa pohybuje v širšom, než len domáckom prostredí. Katalóg je výsledkom jedinečného odborného, grafického a technického spracovania.